Schafgarbenblüten Bergkräutertee / Wilde Schafgarbenblüten, Tee-Welt von Genuine, Tees, Teeliebhaber, Tee Onlineshop Pratteln, Exklusive natürliche Früchtetees
Schafgarbenblüten Bergkräutertee / Wilde Schafgarbenblüten, Tee-Welt von Genuine, Tees, Teeliebhaber, Tee Onlineshop Pratteln, Exklusive natürliche Früchtetees
Schafgarbenblüten Bergkräutertee / Wilde Schafgarbenblüten, Tee-Welt von Genuine, Tees, Teeliebhaber, Tee Onlineshop Pratteln, Exklusive natürliche Früchtetees
Schafgarbenblüten Bergkräutertee / Wilde Schafgarbenblüten, Tee-Welt von Genuine, Tees, Teeliebhaber, Tee Onlineshop Pratteln, Exklusive natürliche Früchtetees
Çaj Bimor Lule Barpezmi e egër
Çaj Bimor Lule Barpezmi e egër
Çaj Bimor Lule Barpezmi e egër
Çaj Bimor Lule Barpezmi e egër
Çaj Bimor Lule Barpezmi e egër
Çaj Bimor Lule Barpezmi e egër
Çaj Bimor Lule Barpezmi e egër
 • Kariko foton në galerinë-shikuese, Schafgarbenblüten Bergkräutertee / Wilde Schafgarbenblüten, Tee-Welt von Genuine, Tees, Teeliebhaber, Tee Onlineshop Pratteln, Exklusive natürliche Früchtetees
 • Kariko foton në galerinë-shikuese, Schafgarbenblüten Bergkräutertee / Wilde Schafgarbenblüten, Tee-Welt von Genuine, Tees, Teeliebhaber, Tee Onlineshop Pratteln, Exklusive natürliche Früchtetees
 • Kariko foton në galerinë-shikuese, Schafgarbenblüten Bergkräutertee / Wilde Schafgarbenblüten, Tee-Welt von Genuine, Tees, Teeliebhaber, Tee Onlineshop Pratteln, Exklusive natürliche Früchtetees
 • Kariko foton në galerinë-shikuese, Schafgarbenblüten Bergkräutertee / Wilde Schafgarbenblüten, Tee-Welt von Genuine, Tees, Teeliebhaber, Tee Onlineshop Pratteln, Exklusive natürliche Früchtetees
 • Kariko foton në galerinë-shikuese, Çaj Bimor Lule Barpezmi e egër
 • Kariko foton në galerinë-shikuese, Çaj Bimor Lule Barpezmi e egër
 • Kariko foton në galerinë-shikuese, Çaj Bimor Lule Barpezmi e egër
 • Kariko foton në galerinë-shikuese, Çaj Bimor Lule Barpezmi e egër
 • Kariko foton në galerinë-shikuese, Çaj Bimor Lule Barpezmi e egër
 • Kariko foton në galerinë-shikuese, Çaj Bimor Lule Barpezmi e egër
 • Kariko foton në galerinë-shikuese, Çaj Bimor Lule Barpezmi e egër

Çaj Bimor Lule Barpezmi e egër

Shitësi
GENUINE Albanian FeinFoods
Çmimi normal
SFr. 7.00
Çmim special
SFr. 7.00
Çmimi normal
SFr. 11.95
I mbaruar
Çmim për copë
pro 
inkl. TVSH plus kostot e transportit

Çaj Bimor Lule Barpezmi e egër
Achillea millefolium Flores

Artikel Nr.: 501

Origjina: Kosovë

Disponibiliteti: Në Magazinë

Përbërësit: 100% lule balpezmi të egra, të cilësisë më të lartë dhe të seleksionuar. Të zgjedhura me dorë, me mjeshtëri dhe kujdes, në Alpet Shqiptare (Bjeshkët e Berishës, Malet e Sharrit, Bjeshkët e Rugovës, Bjeshkët e Nemuna, Jezercë, Budakovë, Mushtisht), të thara butësisht dhe në fund të paketuara me shumë dashuri dhe pasjon ekskluzivisht për Ty nga kompania Agro Shqiponja në Malishevë, Kosovë.

Transporti CH: pa pagesë për porosi me shumë mbi CHF 50.00       Pa sasi minimale porosie.

Vantazhet e çajrave bimor të egër:

 • Sortiment ekskluziv  çajrash
 • Cilësia shumë e lartë dhe e seleksionuar
 • Te përpunuar me dorë
 • Nga mbledhja e freskët 2021 e koleksionit të bimëve të egra
 • Produkt 100% natyral
 • Pa asnjë aditiv, konservues apo aromë!

Mirë se vjen në botën e çajit të GENUINE!

Kënaqe veten me një pushim të vogël duke shijuar kët çaj të shijshëm bimor me lule barpezmi të egra


Fakte interesante:

Barpezmi është një nga bimët e egra medicinale më të famshme. Bima e barpezmit ishte e njohur që në Greqinë e lashtë si një bimë medicinale e njohur me emrin - "bari i ushtarëve" (herba militaris), pasi ai e ka prejardhjen nga emri latin "Achillea millefolium", që i referohet figurës së Akilit në Greqinë e lashtë, i cili thuhet se ka shëruar plagët e tij me barpezmin në luftën e Trojës. Bima me aromë të këndshme, me lule të bardha dhe, pak më rrallë me lule ngjyrë rozë luan një rol thelbësor në naturopati. Meqenëse bapezmi i njohur gjithashtu si një mijë fletë, është mjaft i thjeshtë për tu mbledhur, ai mund të gjendet i egër pothuajse kudo. Barpezmi përmban vajra esencialë, flavonoide, alkaloide, poliina, triterpene, fitosterole, laktone sesquiterpene, acide organike (acetik dhe acid malik), vitamina, minerale, veçanërisht bakër dhe kalium, si dhe tanine, mucilage dhe substanca të hidhura.

Kuzhina:

Barpezmi nuk është si bimë e ngrënshme shumë e njohur, por gjethet e freskëta të bimës janë shumë të shijshme. Fidanët e butë të gjetheve mund të konsumohen të freskët si perime të gjalla në sallata derisa të fillojnë të lulëzojnë. Më tej mund të pregatiten me këto lule shirupe, uthull, pije me lëngje te tjera, pije alkoolike ose verë. Shirupi i luleve të barpezmit është ideal për përgatitjen e delikatesave të ëmbla. Për kët shirup të nevojiten 200 gr lule barpezmi, pak sheqer dhe tre të katërtat e një litri ujë. Të gjithë përbërësit leri te zijnë pak, pastaj kulloji dhe futeni shirupin në shishe qelqi të mbyllura mirë. Barpezmi mund të perzihet shumë mirë edhe me bimë të tjera si Pfefferminze ose Gjethe Shtogu për të pregatitur një çaj të shijshëm bimor të egër.

Përgatitja:

Çaji i luleve të barpezmit të thara shijohet si i nxehtë ashtu edhe i ftohtë. Mbuloji lulet me ujë të valuar për maksimum 10 minuta. Infuzionin mos e le per kohë më të gjatë se 10 min pastaj kulloje dhe konsumoje te nxehtë ose te ftohtë. Sipas shijes mund ta ëmbëlsosh me pak mjalte apo sheper. Përveç kësaj, po ti shtosh cajit edhe ndonjë fetë limoni/portokalli/limete organike, do të realizosh një pije tëper të freskët dhe aromatike. parezishtueshme.i ndryshe disa përbërës të tij humbasin shpejt efektin e dhëshiruar. Rekomandohet të mos merrni më shumë se tre filxhanë nga ky çaj bimor malor në ditë, pasi ato zakonisht përmbajnë një përqindje të lartë vajrash esencialë.

Shija:

Një ndryshim nga çaji i luleve të kamomilit, për shembull, është se lulet e barpezmit janë disi pak më të hidhura. Ato kanë shije të fortë dhe të mprehtë deri në aromë muskati. Por shija pak e hidhur nuk është aspak një disavantazh, pasi substancat e hidhura që përmbajnë lulet nxisin oreksin. Gratë shtatzëna dhe ata që vuajnë nga alergjitë duhet të mos e përdorin çajin e luleve të barpezmit.

 
Ndjeje fuqinë e natyrës së Kosovës!