Johanniskraut Bergkräutertee / Wildes Johanniskraut, Tee-Welt von Genuine, Tees, Teeliebhaber, Tee Onlineshop Pratteln, Exklusive natürliche Früchtetees
Johanniskraut Bergkräutertee / Wildes Johanniskraut, Tee-Welt von Genuine, Tees, Teeliebhaber, Tee Onlineshop Pratteln, Exklusive natürliche Früchtetees
Johanniskraut Bergkräutertee / Wildes Johanniskraut, Tee-Welt von Genuine, Tees, Teeliebhaber, Tee Onlineshop Pratteln, Exklusive natürliche Früchtetees
Johanniskraut Bergkräutertee / Wildes Johanniskraut, Tee-Welt von Genuine, Tees, Teeliebhaber, Tee Onlineshop Pratteln, Exklusive natürliche Früchtetees
Çaj Bimor Lule Balsami të egra 60 g
Çaj Bimor Lule Balsami të egra 60 g
Çaj Bimor Lule Balsami të egra 60 g
Çaj Bimor Lule Balsami të egra 60 g
Çaj Bimor Lule Balsami të egra 60 g
 • Kariko foton në galerinë-shikuese, Johanniskraut Bergkräutertee / Wildes Johanniskraut, Tee-Welt von Genuine, Tees, Teeliebhaber, Tee Onlineshop Pratteln, Exklusive natürliche Früchtetees
 • Kariko foton në galerinë-shikuese, Johanniskraut Bergkräutertee / Wildes Johanniskraut, Tee-Welt von Genuine, Tees, Teeliebhaber, Tee Onlineshop Pratteln, Exklusive natürliche Früchtetees
 • Kariko foton në galerinë-shikuese, Johanniskraut Bergkräutertee / Wildes Johanniskraut, Tee-Welt von Genuine, Tees, Teeliebhaber, Tee Onlineshop Pratteln, Exklusive natürliche Früchtetees
 • Kariko foton në galerinë-shikuese, Johanniskraut Bergkräutertee / Wildes Johanniskraut, Tee-Welt von Genuine, Tees, Teeliebhaber, Tee Onlineshop Pratteln, Exklusive natürliche Früchtetees
 • Kariko foton në galerinë-shikuese, Çaj Bimor Lule Balsami të egra 60 g
 • Kariko foton në galerinë-shikuese, Çaj Bimor Lule Balsami të egra 60 g
 • Kariko foton në galerinë-shikuese, Çaj Bimor Lule Balsami të egra 60 g
 • Kariko foton në galerinë-shikuese, Çaj Bimor Lule Balsami të egra 60 g
 • Kariko foton në galerinë-shikuese, Çaj Bimor Lule Balsami të egra 60 g

Çaj Bimor Lule Balsami të egra 60 g

Shitësi
GENUINE Albanian FineFoods
Çmimi normal
SFr. 7.60
Çmim special
SFr. 7.60
Çmimi normal
SFr. 12.95
I mbaruar
Çmim për copë
pro 
inkl. TVSH plus kostot e transportit

Çaj Bimor Lule Balsami të egra
Hypericum Perforatum Flores                                                                  

Artikel Nr.: 351

Origjina: Kosovë

Disponibiliteti: Në Magazinë

Përbërësit: 100% lule balsami të egra, të cilësisë më të lartë dhe të seleksionuar. Të zgjedhura me dorë, me mjeshtëri dhe kujdes, në Alpet Shqiptare (Bjeshkët e Berishës, Malet e Sharrit, Bjeshkët e Rugovës, Bjeshkët e Nemuna, Jezercë, Budakovë, Mushtisht), të thara butësisht dhe në fund të paketuara me shumë dashuri dhe pasjon ekskluzivisht për Ty nga kompania Agro Shqiponja në Malishevë, Kosovë.

Transporti CH: pa pagesë për porosi me shumë mbi CHF 50.00       Pa sasi minimale porosie.

Vantazhet e çajrave bimor të egër:

 • Sortiment ekskluziv  çajrash
 • Cilësia shumë e lartë dhe e seleksionuar
 • Te përpunuar me dorë
 • Nga mbledhja e freskët 2021 e koleksionit të bimëve të egra
 • Produkt 100% natyral
 • Pa asnjë aditiv, konservues apo aromë!

Mirë se vjen në botën e çajit të GENUINE!

Kënaqe veten me një pushim të vogël duke shijuar kët çaj të shijshëm bimor me lule balsami të egra

Fakte interesante:

Lule Balsami është një bimë shumë e njohur që prej shumë kohësh dhe përdoret gjerësisht edhe sot. Përdorimi i lules balsamit si bimë medicinale është njohur që nga kohët e lashta. Përbërësit aktivë që përmban kjo bimë e mrekullueshme janë flavonoidet (hipericina dhe hiperforina), taninet, vaji esencial dhe antocianin. Si lulet ashtu edhe gjethet e lule balsamit përdoren kryesisht për çajra të shijshëm bimor. Por lule balsami përdoret gjithashtu edhe në verë, liker, raki dhe birrë. Kur janë të freskëta, gjethet dhe lulet e balsamit mund të përdoren gjithashtu në sallata, supa perimesh apo në gatime me vezë ose si aromatizues gjalpi, djathi ose vajrash ushqimorë. Bukuria e luleve të balsamit ndriçon gjithashtu çdo lloj piatance tjetër duke e dekoruar atë në mënyrë shumë prezantuese. 

Pregatitja:

Çaji i luleve të balsamit të thara shijohet si i nxehtë ashtu edhe i ftohtë. Nëse përdoren vetëm gjethet, mjafton që çaji bimor të depozitoj në ujë të nxehtë për rreth 3 deri në 4 minuta. Gjethet dhe lulet së bashku duhet të lihen të mbuluara në ujë të nxehtë për maksimum 10 minuta. Infuzionin mos e le per kohë më të gjatë se 10 min pasi ndryshe disa përbërës të tij humbasin shpejt efektin e dhëshiruar. Nuk duhen pirë më shumë se 2 deri në 3 gota të këtij çajit në ditë. Lulet e balsamit të thara mund të përzihen gjithashtu edhe me bimë të tjera. Kështu mund të përgatisësh një çaj bimor të egër shumë të veçantë, bashkë me MeliseMenteSherebeleTymjanHiskellRozmarin, por gjithashtu edhe me fruta të thara të egra si Molle e egerAronia, Dardhe e egerBoroniceFrut MurriziDellinje e zeze e egerFrut ShtoguFrut trendafili te eger manaferra, dredhëza. Përveç kësaj, po ti shtosh cajit edhe ndonjë fetë limoni/portokalli/limete organike, do të realizosh një pije të parezishtueshme.

Shija:

Çaji i luleve të balsamit të egra ka një shije të këndshme të thartë, aromatike - të ngjashme me çajin e zi - kurse gjethet jeshile kanë shije pak më të freskët. Lulet kanë shije intensive bimore dhe janë pak të tharta.

Ndjeje fuqinë e natyrës së Kosovës!