Heidelbeerblätter Bergkräutertee / Wilde Heidelbeerblätter, Tee-Welt von Genuine, Tees, Teeliebhaber, Tee Onlineshop Pratteln, Exklusive natürliche Früchtetees
Heidelbeerblätter Bergkräutertee / Wilde Heidelbeerblätter, Tee-Welt von Genuine, Tees, Teeliebhaber, Tee Onlineshop Pratteln, Exklusive natürliche Früchtetees
Heidelbeerblätter Bergkräutertee / Wilde Heidelbeerblätter, Tee-Welt von Genuine, Tees, Teeliebhaber, Tee Onlineshop Pratteln, Exklusive natürliche Früchtetees
Heidelbeerblätter Bergkräutertee / Wilde Heidelbeerblätter, Tee-Welt von Genuine, Tees, Teeliebhaber, Tee Onlineshop Pratteln, Exklusive natürliche Früchtetees
Çaj Bimor Gjethe Boronice të egër
Çaj Bimor Gjethe Boronice të egër
Çaj Bimor Gjethe Boronice të egër
Çaj Bimor Gjethe Boronice të egër
Çaj Bimor Gjethe Boronice të egër
Çaj Bimor Gjethe Boronice të egër
 • Kariko foton në galerinë-shikuese, Heidelbeerblätter Bergkräutertee / Wilde Heidelbeerblätter, Tee-Welt von Genuine, Tees, Teeliebhaber, Tee Onlineshop Pratteln, Exklusive natürliche Früchtetees
 • Kariko foton në galerinë-shikuese, Heidelbeerblätter Bergkräutertee / Wilde Heidelbeerblätter, Tee-Welt von Genuine, Tees, Teeliebhaber, Tee Onlineshop Pratteln, Exklusive natürliche Früchtetees
 • Kariko foton në galerinë-shikuese, Heidelbeerblätter Bergkräutertee / Wilde Heidelbeerblätter, Tee-Welt von Genuine, Tees, Teeliebhaber, Tee Onlineshop Pratteln, Exklusive natürliche Früchtetees
 • Kariko foton në galerinë-shikuese, Heidelbeerblätter Bergkräutertee / Wilde Heidelbeerblätter, Tee-Welt von Genuine, Tees, Teeliebhaber, Tee Onlineshop Pratteln, Exklusive natürliche Früchtetees
 • Kariko foton në galerinë-shikuese, Çaj Bimor Gjethe Boronice të egër
 • Kariko foton në galerinë-shikuese, Çaj Bimor Gjethe Boronice të egër
 • Kariko foton në galerinë-shikuese, Çaj Bimor Gjethe Boronice të egër
 • Kariko foton në galerinë-shikuese, Çaj Bimor Gjethe Boronice të egër
 • Kariko foton në galerinë-shikuese, Çaj Bimor Gjethe Boronice të egër
 • Kariko foton në galerinë-shikuese, Çaj Bimor Gjethe Boronice të egër

Çaj Bimor Gjethe Boronice të egër

Shitësi
GENUINE Albanian FineFoods
Çmimi normal
SFr. 8.10
Çmim special
SFr. 8.10
Çmimi normal
SFr. 12.95
I mbaruar
Çmim për copë
pro 
inkl. TVSH plus kostot e transportit

Çaj Bimor Gjethe boronice të egër                                                                          Vaccinium Myrtillus Folia

Artikel Nr.: 201

Origjina: Kosovë

Disponibiliteti: Në Magazinë

Përbërësit: 100% gjethe boronice të egra, të cilësisë më të lartë dhe të seleksionuar. Të zgjedhura me dorë, me mjeshtëri dhe kujdes, në Alpet Shqiptare (Bjeshkët e Berishës, Malet e Sharrit, Bjeshkët e Rugovës, Bjeshkët e Nemuna, Jezercë, Budakovë, Mushtisht), të thara butësisht dhe në fund të paketuara me shumë dashuri dhe pasjon ekskluzivisht për Ty nga kompania Agro Shqiponja në Malishevë, Kosovë.

Transporti CH: pa pagesë për porosi me shumë mbi CHF 50.00       Pa sasi minimale porosie.

Vantazhet e çajrave bimor të egër:

 • Sortiment ekskluziv  çajrash
 • Të një cilësie shumë e lartë dhe e seleksionuar
 • Të përpunuar me dorë
 • Nga mbledhja e freskët 2021 e koleksionit të bimëve të egra
 • Produkt 100% natyral
 • Pa asnjë aditiv, konservues apo aromë!

Mirë se vjen në botën e çajit të GENUINE!

Kënaqe veten me një pushim të vogël duke shijuar kët çaj të shijshëm bimor me gjethe boronice të egra!

Fakte interesante & Kuzhina:

Të gjithë e njohin frutin e vogël, të rrumbullakët, ngjyrë blu-vjollcë të errët të bimës të boronicës. Ai është një frut shumë i njohur dhe i shijshëm për lëngje, reçele, ëmbëlsira, akullore, djathë, kos e shumë pregatitje të tjera. Ngjyra e fortë blu e thellë në boronicë përdoret shpesh për të ngjyrosur shumë ushqime të ëmbla. Bima e boronicës është mbretëreshë në Alpet Shqiptare. Ajo rritet dhe lulëzon atje me krenari në terrene të egra. Në fund të verës, alpinistët malorë nuk mund ti rezistojnë mbledhjes dhe shijimit të frutave të kësaj bime të bukur. Shija dhe aroma e tyre janë unike dhe mbahen mënd përgjithmonë. Ngjyra e tyre blu-vjollcë e errët lë gjurmë në duar. Banorët e malësisë në veri të Shqipërisë janë mjeshtër në prodhimin e rakisë nga Boronica (një produkt i mrekullueshëm, së shpejti edhe ky në gamën e Genuine, mes likereve dhe verërave të tjera frutash). Gjethet e boronicës së pyllit janë gjithashtu shumë të shëndetshme për trupin tonë. Ato përmbajnë shumë tanina, alkaloide dhe acide karboksilike fenol, flavonoidë, shumë mangan dhe krom. Përbërës të tjerë janë pektina, sheqeri, vitaminat dhe acidet e frutave, iridoidet. Ato janë ideale për një infuzion të ftohtë ose të ngrohtë në çdo kohë të ditës.

Pregatitja: 

Hidh ujë të valuar mbi 1-2 lugë çaji gjethe të thara të boronicës së pyllit dhe lëreni të mbuluara të qëndrojnë aty për 5-10 minuta. Më pas kaloje infuzionin në një kullojse çaji. Në varësi të shijes tënde, ëmbëlsoje atë me mjaltë pylli ose sheqer. Gjethet e boronicës të thara mund të përziehen me bimë të tjera p.sh. së bashku me Melise, MenteLule BarpezmiLule Balsami por gjithashtu akoma më mirë me fruta të thara të egra si Molle e egerAroniaDardhe e eger, BoroniceFrut MurriziDellinje e zeze e egerFrut ShtoguFrut trendafili te eger. Përveç kësaj, po ti shtosh cajit edhe ndonjë fetë limoni/portokalli/limete organike, do të realizosh vërtet një pije fantastike.

Shija:

Infuzioni i gjetheve të boronicës egër ka një shije shumë aromatike, pak të hidhur dhe është shumë i mirë si pije pas pjatave të yndyrshme dhe të vështira për tu tretur.

Ndjeje fuqinë e natyrës së Kosovës!