Gänseblümchen-Blüten Bergkräutertee / Wilde Gänseblümchen-Blüten, Tee-Welt von Genuine, Tees, Teeliebhaber, Tee Onlineshop Pratteln, Exklusive natürliche Früchtetees
Gänseblümchen-Blüten Bergkräutertee / Wilde Gänseblümchen-Blüten, Tee-Welt von Genuine, Tees, Teeliebhaber, Tee Onlineshop Pratteln, Exklusive natürliche Früchtetees
Gänseblümchen-Blüten Bergkräutertee / Wilde Gänseblümchen-Blüten, Tee-Welt von Genuine, Tees, Teeliebhaber, Tee Onlineshop Pratteln, Exklusive natürliche Früchtetees
Gänseblümchen-Blüten Bergkräutertee / Wilde Gänseblümchen-Blüten, Tee-Welt von Genuine, Tees, Teeliebhaber, Tee Onlineshop Pratteln, Exklusive natürliche Früchtetees
Çaj Bimor Lule Shqerre të egra
Çaj Bimor Lule Shqerre të egra
Çaj Bimor Lule Shqerre të egra
 • Kariko foton në galerinë-shikuese, Gänseblümchen-Blüten Bergkräutertee / Wilde Gänseblümchen-Blüten, Tee-Welt von Genuine, Tees, Teeliebhaber, Tee Onlineshop Pratteln, Exklusive natürliche Früchtetees
 • Kariko foton në galerinë-shikuese, Gänseblümchen-Blüten Bergkräutertee / Wilde Gänseblümchen-Blüten, Tee-Welt von Genuine, Tees, Teeliebhaber, Tee Onlineshop Pratteln, Exklusive natürliche Früchtetees
 • Kariko foton në galerinë-shikuese, Gänseblümchen-Blüten Bergkräutertee / Wilde Gänseblümchen-Blüten, Tee-Welt von Genuine, Tees, Teeliebhaber, Tee Onlineshop Pratteln, Exklusive natürliche Früchtetees
 • Kariko foton në galerinë-shikuese, Gänseblümchen-Blüten Bergkräutertee / Wilde Gänseblümchen-Blüten, Tee-Welt von Genuine, Tees, Teeliebhaber, Tee Onlineshop Pratteln, Exklusive natürliche Früchtetees
 • Kariko foton në galerinë-shikuese, Çaj Bimor Lule Shqerre të egra
 • Kariko foton në galerinë-shikuese, Çaj Bimor Lule Shqerre të egra
 • Kariko foton në galerinë-shikuese, Çaj Bimor Lule Shqerre të egra

Çaj Bimor Lule Shqerre të egra

Shitësi
GENUINE Albanian FineFoods
Çmimi normal
SFr. 7.10
Çmim special
SFr. 7.10
Çmimi normal
SFr. 11.95
I mbaruar
Çmim për copë
pro 
inkl. TVSH plus kostot e transportit

Çaj bimor Lule shqerre e egër
Bellis Perennis Flores

Artikel Nr.: 301

Origjina: Kosovë

Disponibiliteti: Në Magazinë

Përbërësit: 100% lule shqerre të egra, të cilësisë më të lartë dhe të seleksionuar. Të zgjedhura me dorë, me mjeshtëri dhe kujdes, në Alpet Shqiptare (Bjeshkët e Berishës, Malet e Sharrit, Bjeshkët e Rugovës, Bjeshkët e Nemuna, Jezercë, Budakovë, Mushtisht), të thara butësisht dhe në fund të paketuara me shumë dashuri dhe pasjon ekskluzivisht për Ty nga kompania Agro Shqiponja në Malishevë, Kosovë.

Transporti CH: pa pagesë për porosi me shumë mbi CHF 50.00       Pa sasi minimale porosie.

Vantazhet e çajrave bimor të egër:

 • Sortiment ekskluziv  çajrash
 • Të një cilësie shumë e lartë dhe e seleksionuar
 • Të përpunuar me dorë
 • Nga mbledhja e freskët 2021 e koleksionit të bimëve të egra
 • Produkt 100% natyral
 • Pa asnjë aditiv, konservues apo aromë!

Mirë se vjen në botën e çajit të GENUINE!

Kënaqe veten me një pushim të vogël duke shijuar kët çaj të shijshëm bimor me lule shqerre të egra!

Fakte interesante dhe Gatime me lule shqerre të egra:

Nuk ka, mendoj, bimë tjetër që gjëndet më shpesh në vendet më të ndryshme dhe që të gjithë e njohin siç është – margerita – lule shqerra – e njohur më shumë si - lule dele -. Lule shqerre është shumë e pasur me minerale si kalium, kalcium, magnez dhe hekur, vitamina A dhe C, si dhe përmban vajra esencialë, saponina, substanca të hidhura, mucilage, vaj yndyror, inulinë dhe tanine. Shumë njerëz që pëlqejnë pjatat me bimë të egra e dinë se lulet e freskëta të margeritës janë të ngrënshme, delikate si dhe përdoren edhe si zbukurim gatimesh, ëmbëlsirash, pijesh, likeresh, etj të ndryshme. Plot ngjyra, delikate dhe me aromë, lulet janë edhe përbërës idealë për një pjatë të shijshme. Me aromë të butë, të ëmbël, deri në të fortë e dominuese, ato ofrojnë një spektakël të vërtetë për në krijimet më të bukura në gatimet e tona. Nuk ka kufizime për përdorimin e luleve të freskëta të margaritës në gatimet e tona. Lulet dhe gjethet kanë shije po aq të mira në sallatat të ndyshme, apo edhe si përbërës në gjalpin apo djathin e aromatizuar me lule shqerre apo edhe thjesht për të dekoruar një copë bukë të lyer me gjalpë. Gjethet e freskëta të margaritës mund të përdoren vërtet kudo, jo vetëm te freskëta por edhe mund të  gatuhen si psh. në supa me perime. Gjethet e lule shqerrës mund ti përzini edhe me gjethe spinaqi. Ndërsa lulet e margaritave janë ideale për një infuzion çaji të ngrohtë ose të ftohtë. Çaji i lule shqerrës është me të drejtë kudo shumë i njohur dhe i kërkuar, sepse është vërtetë një delikatesë për këdo.

Këshillë gatimi:

Një pesto e shijshme e bërë nga margerita të freskëta apo të thata:

Ashtu si me hudhrat e egra të freskëta, borzilokun apo borzilokun e kuq, mund të bëni një pesto shumë të shijshme edhe nga lulet e margeritës. Për të bërë peston me lule margerite, ju nevojiten vetëm dy grushta lule të freskëta dhe 1-2 lugë lule të thata margeritash, arra të pjekura (ose stiga ose ndryshe edhe fara luledielli, së shpejti të dyja në gamën e Genuine), sigurisht Vaj Ulliri extra i virgjer 'Valmi' pak kripë dhe piper. Të gjithë përbërësit futen së bashku në një mikser deri sa të formohet një masë e dendur. Nëse dëshironi, mund ti shtoni kësaj mase pak djathë kaçkavall të grirë (ose  parmixhano italian / Grana Padana / Pecorino). Nëse ju pëlqen më pikante, mund të shtoni 1 lugë çaji sythe të margeritës (ndryshe 1 lugë çaji spec djegës të tharë) ose mund ta aromatizoni me një 1 lugë çaji kaperash të kripur. Makarona të freskëta (si makaronat e freskëta Jufka-Dibër, së shpejti në gamën Genuine) jane ideale per tu pregatitur me kët salcën-pesto të luleve së margeritës dhe pastaj të shijohen me kënaqësi dhe kuriozitet të plotë të shoqëruara me një gotë verë të kuqe. Do bëni me kët pjatë një figurë shumë të madhe në tryzën e juaj dhe kushdo që do ta shijoj atë do mbetet më tej se i kënaqur si për syun ashtu edhe për shijen delikate të një pjate të tillë.

Përgatitja e një infuzioni (çaji) me lulet e margeritës:

Hidhni ujë të valuar mbi 1-2 lugë lule të thata margerite dhe lëreni ato të qëndrojnë për 5-10 minuta të mbuluara. Më pas kalojeni në një kullesë çajin dhe, në varësi të shijes tuaj, mund ta ëmbëlsoni me mjaltë pylli ose  me sheqer. Lulet e margeritës të thara mund të përdoren edhe të përziera me bimë të tjera. Kështu që mund të përgatisni një çaj veçanërisht të dobishëm dhe te shijshëm së bashku me p.sh., melisë, sherebelë, mentë, rozmarinë, trumzë. Bimët duhet të ndahen në një raport 2: 1 ose 1: 1. Nëse ju pëlqen një notë e thartë, mund ti shtoni çajit disa feta limoni / portokalli / limete organike. Në kombinim me frutat e thara të pyllit si manaferra, mjedra, luleshtrydhe, Molle e eger, AroniaDardhe e egerBoroniceFrut MurriziDellinje e zeze e egerFrut ShtoguFrut trendafili te eger do ta bëni çajin e lule shqerreve një pije të parezistueshme!

Shija:

Lulet e kësaj bime jo vetëm shumë të bukur por edhe të mrekullueshme për vetitë e saj kanë një shije të ëmbël dhe një aromë të ngjashme me arrën. Gjethet e saj të reja dhe të freskëta janë shumë të buta dhe aspak të hidhura. Lulet e shqerrës kanë një nuancë si ajo e Luleve te kamomilit. Shija e sythave te lule shqerrës ende të mbyllura kanë një notë pak të hidhur dhe të thartë dhe është pak astringente.  

Ndjeje fuqinë e natyrës shqiptare!