Weissdorn Bergkräutertee / Wilde Weissdornblätter mit Blüten, Tee-Welt von Genuine, Tees, Teeliebhaber, Tee Onlineshop Pratteln, Exklusive natürliche Früchtetees
Weissdorn Bergkräutertee / Wilde Weissdornblätter mit Blüten, Tee-Welt von Genuine, Tees, Teeliebhaber, Tee Onlineshop Pratteln, Exklusive natürliche Früchtetees
Weissdorn Bergkräutertee / Wilde Weissdornblätter mit Blüten, Tee-Welt von Genuine, Tees, Teeliebhaber, Tee Onlineshop Pratteln, Exklusive natürliche Früchtetees
Weissdorn Bergkräutertee / Wilde Weissdornblätter mit Blüten, Tee-Welt von Genuine, Tees, Teeliebhaber, Tee Onlineshop Pratteln, Exklusive natürliche Früchtetees
Çaj Bimor Gjethe dhe Lule Murrizi të egër 60g
Çaj Bimor Gjethe dhe Lule Murrizi të egër 60g
Çaj Bimor Gjethe dhe Lule Murrizi të egër 60g
Çaj Bimor Gjethe dhe Lule Murrizi të egër 60g
 • Kariko foton në galerinë-shikuese, Weissdorn Bergkräutertee / Wilde Weissdornblätter mit Blüten, Tee-Welt von Genuine, Tees, Teeliebhaber, Tee Onlineshop Pratteln, Exklusive natürliche Früchtetees
 • Kariko foton në galerinë-shikuese, Weissdorn Bergkräutertee / Wilde Weissdornblätter mit Blüten, Tee-Welt von Genuine, Tees, Teeliebhaber, Tee Onlineshop Pratteln, Exklusive natürliche Früchtetees
 • Kariko foton në galerinë-shikuese, Weissdorn Bergkräutertee / Wilde Weissdornblätter mit Blüten, Tee-Welt von Genuine, Tees, Teeliebhaber, Tee Onlineshop Pratteln, Exklusive natürliche Früchtetees
 • Kariko foton në galerinë-shikuese, Weissdorn Bergkräutertee / Wilde Weissdornblätter mit Blüten, Tee-Welt von Genuine, Tees, Teeliebhaber, Tee Onlineshop Pratteln, Exklusive natürliche Früchtetees
 • Kariko foton në galerinë-shikuese, Çaj Bimor Gjethe dhe Lule Murrizi të egër 60g
 • Kariko foton në galerinë-shikuese, Çaj Bimor Gjethe dhe Lule Murrizi të egër 60g
 • Kariko foton në galerinë-shikuese, Çaj Bimor Gjethe dhe Lule Murrizi të egër 60g
 • Kariko foton në galerinë-shikuese, Çaj Bimor Gjethe dhe Lule Murrizi të egër 60g

Çaj Bimor Gjethe dhe Lule Murrizi të egër 60g

Shitësi
GENUINE Albanian FineFoods
Çmimi normal
SFr. 7.50
Çmim special
SFr. 7.50
Çmimi normal
SFr. 12.95
I mbaruar
Çmim për copë
pro 
inkl. TVSH plus kostot e transportit

 Çaj Bimor Gjethe & Lule Murrizi të egra                                    Crataegus Monogyna

Artikel Nr.: 651
 
Origjina: Kosovë
 
Disponibiliteti: Në magazinë
 
Përbërësit: 100% lule lavandë natyrale të cilësisë më të lartë dhe të përzgjedhur. Të mbledhura me dorë në Alpet Shqiptare (Bjeshkët e Berishës, Bjeshkët e Sharrit, Bjeshkët e Rugovës, Bjeshkët e Nemuna, Jezercë, Budakovë, Mushtisht), të zgjedhura me mjeshtëri dhe kujdes, të thara butësisht dhe në fund të paketuara me shumë dashuri dhe pasion ekskluzivisht për Ty nga fermeri Agro Shqiponja në Malishevë, Kosovë. 
 
Transporti CH: pa pagesë për porosi me shumë mbi CHF 50.00       Pa sasi minimale porosie.
 
Vantazhet e çajrave bimor të egër:
 • Sortiment ekskluziv çajrash
 • Të një cilësie shumë e lartë dhe e seleksionuar
 • Të përpunuar me dorë
 • Nga mbledhja e freskët 2021 e koleksionit të bimëve të egra
 • Produkt 100% natyral
 • Pa asnjë aditiv, konservues apo aromë!

Mirë se vjen në botën e çajit të GENUINE!

Gëzoje veten me një pushim të vogël duke shijuar kët çaj të shijshëm bimor me gjethe dhe lule murrizi të egra!

Fakte interesante:

Të gjithë e njohin pemën madhështore të murrizit, kush ka ecur ndonjëherë përgjatë shkurreve dhe skajeve të pyllit dhe nuk ka parë boçet e tij të bukura, të bardha si bora. Murrizi ka qenë në shekuj, jo vetëm një pemë e mrekullueshme dhe e bukur por edhe një bimë mjekësore shumë e rëndësishme. Gjethet dhe lulet e murrizit përmbajnë përbërës të rëndësishëm si vaj esencial, tanine, amina, flavonoidë, triterpenoidë, kumarina dhe proantocianina. 

Kuzhina:

Lulet, gjethet, frutat dhe farat e murrizit përdoren si ushqim në kuzhinat e tona. Frutat e pemës së murrizit përdoren sidomos për reçele apo marmellata edhe në kombinim me fruta të tjera. Frutat e murrizit kanë nje shije të mielltë ne gojë dhe kështu që zakonisht nuk përdoren të frekëta por me tepër te gatuara dhe janë ideale për t'u përzier me fruta të tjera, për të prodhuar akullore, shirupe, ëmbëlsira, lëngje, smoothie, reçele etj. Gjethet dhe lulet delikate të freskëta të murrizit janë një delikatesë e shijshme dhe e shëndetshme në sallatata pranvere e në shumë pjata të tjera të shijshme. Lulet e bardha aromatike mund të përdoren sigurisht edhe për të dekoruar gatimet. Ato mund të përdoren gjithashtu për të aromatizuar verërat apo likeret bimore. Farat e frutave të murrrizit shërbejnë edhe si zëvendësues i kafesë. Shumë prej jush kanë dëgjuar tashmë nga gjyshja e juaj se nga lulet dhe gjethet e thara të murrizit mund të bësh një çaj të shijshëm bimor.

Eksperimento me të gjitha pjesët e kësaj bime fantastike në kuzhinën tënde! Argëtohu duke përgatitur dhe shijuar gatime të ndryshme me çdo pjesë të kësaj bime të mrekullueshme! 

Pregatitja:

Çaj me gjethe dhe lule të murrizit të egra të thara mund të shijohet si i ftohtë ashtu edhe i nxehtë. 1-2 lugë çaji gjethesh dhe lulesh Murrizi të egra të thara mbuloji me ujë të valuar dhe leji të depozitojnë për rreth 10 minuta. Duke i shtuar ca fruta të thata të egra të pyllit si Molle e egerAroniaDardhe e egerBoroniceFrut MurriziDellinje e zeze e egerFrut ShtoguFrut trendafili te eger do të shijosh një infuzion fantastik. Gjithashtu këtij çaji mund ti shtosh edhe cajra të tjerë bimor si MeliseMente, SherebeleTymjanRozmarinHiskell. Në varësi të shijes tënde, mund ta ëmbëlsosh atë me pak mjaltë pylli ose sheqer. Përveç kësaj, aromatizimi me ndonjë fetë limoni/portokalli/limete organike e bën kët çaj bimor të egër me gjethe dhe lule murrizi thjesht një pije të parezistueshme. Kohëzgjatja e përdorimit të këtij çaji shumë të shijshëm dhe aromatik nuk është e kufizuar. 
 
Shije:

Frutat e murrizit të egra kanë shije të miellshme të ngjashme pak nga larg me frutin e ideve, por nuk janë aq të shijshme sa idet, por kanë më shumë aromë sesa idet. Gjethet dhe lulet e murrizit kanë një shije të këndshme si bajame.

Ndjeje fuqinë e natyrës së Kosovës!