Salbeiblätter Kräutertee, Tee-Welt von Genuine, Tees, Teeliebhaber, Tee Onlineshop Pratteln, Exklusive natürliche Früchtetees
Salbeiblätter Kräutertee, Tee-Welt von Genuine, Tees, Teeliebhaber, Tee Onlineshop Pratteln, Exklusive natürliche Früchtetees
Salbeiblätter Kräutertee, Tee-Welt von Genuine, Tees, Teeliebhaber, Tee Onlineshop Pratteln, Exklusive natürliche Früchtetees
Salbeiblätter Kräutertee, Tee-Welt von Genuine, Tees, Teeliebhaber, Tee Onlineshop Pratteln, Exklusive natürliche Früchtetees
Çaj Bimor natyral Gjethe Sherebelë 60g
Çaj Bimor natyral Gjethe Sherebelë 60g
Çaj Bimor natyral Gjethe Sherebelë 60g
Çaj Bimor natyral Gjethe Sherebelë 60g
  • Kariko foton në galerinë-shikuese, Salbeiblätter Kräutertee, Tee-Welt von Genuine, Tees, Teeliebhaber, Tee Onlineshop Pratteln, Exklusive natürliche Früchtetees
  • Kariko foton në galerinë-shikuese, Salbeiblätter Kräutertee, Tee-Welt von Genuine, Tees, Teeliebhaber, Tee Onlineshop Pratteln, Exklusive natürliche Früchtetees
  • Kariko foton në galerinë-shikuese, Salbeiblätter Kräutertee, Tee-Welt von Genuine, Tees, Teeliebhaber, Tee Onlineshop Pratteln, Exklusive natürliche Früchtetees
  • Kariko foton në galerinë-shikuese, Salbeiblätter Kräutertee, Tee-Welt von Genuine, Tees, Teeliebhaber, Tee Onlineshop Pratteln, Exklusive natürliche Früchtetees
  • Kariko foton në galerinë-shikuese, Çaj Bimor natyral Gjethe Sherebelë 60g
  • Kariko foton në galerinë-shikuese, Çaj Bimor natyral Gjethe Sherebelë 60g
  • Kariko foton në galerinë-shikuese, Çaj Bimor natyral Gjethe Sherebelë 60g
  • Kariko foton në galerinë-shikuese, Çaj Bimor natyral Gjethe Sherebelë 60g

Çaj Bimor natyral Gjethe Sherebelë 60g

Shitësi
GENUINE Albanian FineFoods
Çmimi normal
SFr. 8.60
Çmim special
SFr. 8.60
Çmimi normal
SFr. 13.50
I mbaruar
Çmim për copë
pro 
inkl. TVSH plus kostot e transportit

Çaj Bimor Natyral Gjethe Sherebelë
Salvia Officinalis L. Folia

Artikel Nr.: 2001

Origjina: Kosovë

Disponibilteti: Në magazinë

Përbërësit: 100% gjethe sherebelë natyrale të cilësisë më të lartë dhe të përzgjedhur. Të mbledhura me dorë, të zgjedhura me mjeshtëri dhe kujdes, të thara butësisht dhe në fund të paketuara me shumë dashuri dhe pasion ekskluzivisht për Ty nga fermeri Agro Shqiponja në Malishevë, Kosovë.

Transporti CH: pa kosto për porosi me shumë mbi CHF 50.00            Pa sasi minimale për porosi.

Vantazhet e çajrave bimor natyrale:

• Gamë ekskluzive të çajrave

• Të cilësisë më të lartë dhe të seleksionuar

• Të përpunuar me dorë

• Nga vjelja e freskët 2021

• Produkt 100% natyral

• Pa asnjë aditiv, konservues dhe aromë

Mirë se vjen në botën e çajit të GENUINE!

Trajtoje veten mirë me një pushim të vogël duke shijuar kët çaj të shijshëm bimor me gjethe sherebelë!                                           

Sherebela, bekimi i Alpeve Shqiptare. Është e pamundur të mos e shohësh këtë shkurre të vogël magjike gjatë ngjitjes nëpër malet shqiptare dhe ato kosovare. Dhe e pamundur të mos të vij impulsi, të mbledhësh ndonjë gjethe sherebele, përherë e gjelbër, me formë  vezake ose heshtake, të mbuluara me push ngjyrë hiri e me një erë të krejt të veçantë dhe unike. Dhe kur i nuhat në hundë ato gjethe, aroma intensive e vajit esencial që ato përmbajnë, të tranzmetojnë një lloj freskie, që të përshkruajnë të tërë trupin. Natyra e ka bekuar Shqipërinë dhe Kosovën me këtë bimë mjekësore endemike, e cila është kryesisht e bollshme në zonën e Malësisë së Madhe, në Bjeshkët e Nemuna në veri, saqë ajo eksportohet prej dekadash në shumë vënde të botës.

Çaji i malit (Sideritis scardica) (së shpejti edhe ai në sortimentin e Genuine), Rigoni i kuq und Sherebela janë tre thesaret më të mëdha të maleve të Shqipërisë dhe Kosovës. Shija unike dhe efekti që këto bimë bëjnë në trupin tonë janë vërtetë shumë të dobishme, sepse e fuqizojnë organizmin tonë. Sherebela është gjithashtu ideale për një çaj bimor tepër të shijshëm dhe qetësues.

Sherebela shoqëron njerëzinë që nga kohët më të lashta. Kjo bimë e mrekullueshme edhe kultivohet gjithashtu. Furnizuesi i Genuine në Kosovë e kultivon bimën e sherebelës në mënyrë organike, por edhe e mbledh atë të egër në Alpet shqiptare të Kosovës dhe e përpunon atë me dorë. Tani ai i sjell prodhimet e tij cilësore edhe për klientët e Genuine këtu në Zvicër. Sot sherebela njihet kryesisht si Erzë në kuzhinë, pasi ajo ka një aromë jashtëzakonisht të këndshme. Por gjethet e sherebelës të freskëta apo të thata janë gjithashtu ideale për një infuzion të nxehtë ose të ftohtë. Sherebela përmban vajra esencialë, triterpene, fitosterole, tanine dhe substanca të hidhura, acid rosmarinik, flavonoide, rrëshira dhe saponina.

Përgatitja:

Çaji bimor me gjethe sherebele të thata mund të pihet i ftohtë ose i nxehtë. Hidhni ujë të valuar mbi 1-2 lugë çaji gjethe të thara sherebele dhe lejini të depozitojnë të mbuluara për 5-10 minuta. Në varësi të shijes tënde, çaji mund të rafinohet me ndonjë fetë limoni/portokalli/limete organike ose mund të ëmbëlsohet me pak mjaltë pylli ose sheqer. Nëse dëshiron më shumë, atëherë shtoi edhe disa fruta pylli të thata si Molle e eger, Aronia, Dardhe e eger, Frut Murrizi, Boronice, Dellinje e zeze e eger, Frut Shtogu, Frut trendafili te eger, mjedër, dredhëz, thanë, kulumria dhe askush nuk mjund ti rezistoj më një pijeje freskuese dhe aromatike të tillë.

Shija:

Infuzioni i gjetheve të sherebelës natyrale ka shije jashtëzakonisht të këndshme aromatike dhe stimulon oreksin. Shija e tij është fruti-freskuese, e ëmbël-pikante deri e mprehtë. Sherebela i jep shumë gatimeve të ndryshme, patateve, gjalpit, djathit, supave, ëmbëlsirave, likereve bimore, verërave bimore, rakive bimore etj, një shije krejt unike. Emri i saj rrjedh nga latinishtja "salvare", që do të thotë "të shëron". 

Ndjeje fuqinë e natyrës së Kosovës!