Maulbeerblätter Bergkräutertee / Wilde Maulbeerblätter, Tee-Welt von Genuine, Tees, Teeliebhaber, Tee Onlineshop Pratteln, Exklusive natürliche Früchtetees
Maulbeerblätter Bergkräutertee / Wilde Maulbeerblätter, Tee-Welt von Genuine, Tees, Teeliebhaber, Tee Onlineshop Pratteln, Exklusive natürliche Früchtetees
Maulbeerblätter Bergkräutertee / Wilde Maulbeerblätter, Tee-Welt von Genuine, Tees, Teeliebhaber, Tee Onlineshop Pratteln, Exklusive natürliche Früchtetees
Maulbeerblätter Bergkräutertee / Wilde Maulbeerblätter, Tee-Welt von Genuine, Tees, Teeliebhaber, Tee Onlineshop Pratteln, Exklusive natürliche Früchtetees
Çaj Bimor Gjethe Mani të egra
Çaj Bimor Gjethe Mani të egra
Çaj Bimor Gjethe Mani të egra
Çaj Bimor Gjethe Mani të egra
Çaj Bimor Gjethe Mani të egra
Çaj Bimor Gjethe Mani të egra
Çaj Bimor Gjethe Mani të egra
 • Kariko foton në galerinë-shikuese, Maulbeerblätter Bergkräutertee / Wilde Maulbeerblätter, Tee-Welt von Genuine, Tees, Teeliebhaber, Tee Onlineshop Pratteln, Exklusive natürliche Früchtetees
 • Kariko foton në galerinë-shikuese, Maulbeerblätter Bergkräutertee / Wilde Maulbeerblätter, Tee-Welt von Genuine, Tees, Teeliebhaber, Tee Onlineshop Pratteln, Exklusive natürliche Früchtetees
 • Kariko foton në galerinë-shikuese, Maulbeerblätter Bergkräutertee / Wilde Maulbeerblätter, Tee-Welt von Genuine, Tees, Teeliebhaber, Tee Onlineshop Pratteln, Exklusive natürliche Früchtetees
 • Kariko foton në galerinë-shikuese, Maulbeerblätter Bergkräutertee / Wilde Maulbeerblätter, Tee-Welt von Genuine, Tees, Teeliebhaber, Tee Onlineshop Pratteln, Exklusive natürliche Früchtetees
 • Kariko foton në galerinë-shikuese, Çaj Bimor Gjethe Mani të egra
 • Kariko foton në galerinë-shikuese, Çaj Bimor Gjethe Mani të egra
 • Kariko foton në galerinë-shikuese, Çaj Bimor Gjethe Mani të egra
 • Kariko foton në galerinë-shikuese, Çaj Bimor Gjethe Mani të egra
 • Kariko foton në galerinë-shikuese, Çaj Bimor Gjethe Mani të egra
 • Kariko foton në galerinë-shikuese, Çaj Bimor Gjethe Mani të egra
 • Kariko foton në galerinë-shikuese, Çaj Bimor Gjethe Mani të egra

Çaj Bimor Gjethe Mani të egra

Shitësi
GENUINE Albanian FeinFoods
Çmimi normal
SFr. 7.10
Çmim special
SFr. 7.10
Çmimi normal
SFr. 11.95
I mbaruar
Çmim për copë
pro 
inkl. TVSH plus kostot e transportit

Çaj bimor Gjethe Mani të egra
Morus Nigra (oder Morus alba, Morus rubra) L. Folia                                

Artikel Nr.: 451

Origjina: Kosovë

Disponibiliteti: Në Magazinë

Përbërësit: 100% gjethe mani të egra, të cilësisë më të lartë dhe të seleksionuar. Të zgjedhura me dorë, me mjeshtëri dhe kujdes, në Alpet Shqiptare (Bjeshkët e Berishës, Malet e Sharrit, Bjeshkët e Rugovës, Bjeshkët e Nemuna, Jezercë, Budakovë, Mushtisht), të thara butësisht dhe në fund të paketuara me shumë dashuri dhe pasjon ekskluzivisht për Ty nga kompania Agro Shqiponja në Malishevë, Kosovë.

Transporti CH: pa pagesë për porosi me shumë mbi CHF 50.00       Pa sasi minimale porosie.

Vantazhet e çajrave bimor të egër:

 • Sortiment ekskluziv  çajrash
 • Të një cilësie shumë e lartë dhe e seleksionuar
 • Të përpunuar me dorë
 • Nga mbledhja e freskët 2021 e koleksionit të bimëve të egra
 • Produkt 100% natyral
 • Pa asnjë aditiv, konservues apo aromë!

Mirë se vjen në botën e çajit të GENUINE!

Kënaqe veten me një pushim të vogël duke shijuar kët çaj të shijshëm bimor me gjethe mani të egra!

Fakte interesante dhe Gatime:

Gjethet e manit nga pema e manit janë ushqimi i preferuar i krimbave të mëndafshit. Ne njerëzit preferojmë frutat e shijshme në formën e manit të bardhë, të zi apo të kuq. Gjethet, degëzat, frutat dhe lëvorja e rrënjëve përdoren në kuzhinën tonë. Gjethet e manit përmbajnë anthocyanine, artocarpine dhe flavonoide. Frutat e manit përmbajnë vitamina A, B1, B2 dhe C. Unë e kam dashur këtë frut ekzotik të ëmbël që kur kam qenë fëmijë dhe nuk mund ta ngopur kurrë me të. Në verë gjyshja ime në fshat bënte reçelin më të shijshëm në botë me mane të bardhë të freskët. Si fëmijë më çmëndte nga lumturia në mëngjes të vendosja 2-3-lugë gjelle reçel mani mbi bukë të freskët akoma të ngohtë, i cili kishte një konsistencës shumë të ngjashme me mjalt pylli me kokrra dhe ta shijoja atë mengjes përrallor në verandë të shoqëruar me një gotë qumësht lope të nxehtë duke amiruar pamjen e kodrave perballë. Thjesht momente magjike! Por edhe gjethja e manit mund të gjejë përdorime në kuzhinë. Si gjethe të thata ose të freskëta për një çaj bimor ose thjesht mund t'i hani të gjalla në një sallatë verore. Infuzionet e çajit të bëra nga gjethet e manit janë padyshim të njohura dhe shumë të dashura.

Përgatitja: 

1-2 lugë çaji me gjethe të thata mani të egër janë të mjaftueshme për një filxhan çaji të shijshëm. Hidh ujë të valuar mbi ato dhe leji të depozitojnë për rreth 10 minuta. Kaloje pastaj çajin në një kullojse dhe pije infuzionin të ngrohtë ose të ftohtë. Kjo pije mund të konsumohet edhe ndërmjet vakteve. Në varësi të shijes tënde, mund ta ëmbëlsosh infuzionin me mjaltë pylli ose sheqer. Për më shumë aromë shtoi disa gjethe melise, mente ose borzilok të freskët. Nëse preferon një notë të thartë, mund të shtosh edhe disa feta limoni/portokalli/limete organike. 

Shija: 

Çaji nga gjethet e thara të manit ka një shije shumë intensive dhe aromatike. Menjëherë pas derdhjes së ujit të valuar mbi gjethet, uji ndryshon ngjyrën dhe infuzioni lëshon një erë të këndshme, të fortë bimore. Përvoja e shijes këtij çaji është e vështirë për tu përshkruar, por ai të kujton disi duhanin e pastër. Nëse të pëlqen çaji pak më i butë, duhet të vendosësh më pak gjethe te thara.

Ndjeje fuqinë e natyrës së Kosovës!