Malvenblätter Kräutertee, Tee-Welt von Genuine, Tees, Teeliebhaber, Tee Onlineshop Pratteln, Exklusive natürliche Früchtetees
Malvenblätter Kräutertee, Tee-Welt von Genuine, Tees, Teeliebhaber, Tee Onlineshop Pratteln, Exklusive natürliche Früchtetees
Malvenblätter Kräutertee, Tee-Welt von Genuine, Tees, Teeliebhaber, Tee Onlineshop Pratteln, Exklusive natürliche Früchtetees
Malvenblätter Kräutertee, Tee-Welt von Genuine, Tees, Teeliebhaber, Tee Onlineshop Pratteln, Exklusive natürliche Früchtetees
Çaj Bimor natyral Gjethe Mëllagë 60g
Çaj Bimor natyral Gjethe Mëllagë 60g
Çaj Bimor natyral Gjethe Mëllagë 60g
Çaj Bimor natyral Gjethe Mëllagë 60g
  • Kariko foton në galerinë-shikuese, Malvenblätter Kräutertee, Tee-Welt von Genuine, Tees, Teeliebhaber, Tee Onlineshop Pratteln, Exklusive natürliche Früchtetees
  • Kariko foton në galerinë-shikuese, Malvenblätter Kräutertee, Tee-Welt von Genuine, Tees, Teeliebhaber, Tee Onlineshop Pratteln, Exklusive natürliche Früchtetees
  • Kariko foton në galerinë-shikuese, Malvenblätter Kräutertee, Tee-Welt von Genuine, Tees, Teeliebhaber, Tee Onlineshop Pratteln, Exklusive natürliche Früchtetees
  • Kariko foton në galerinë-shikuese, Malvenblätter Kräutertee, Tee-Welt von Genuine, Tees, Teeliebhaber, Tee Onlineshop Pratteln, Exklusive natürliche Früchtetees
  • Kariko foton në galerinë-shikuese, Çaj Bimor natyral Gjethe Mëllagë 60g
  • Kariko foton në galerinë-shikuese, Çaj Bimor natyral Gjethe Mëllagë 60g
  • Kariko foton në galerinë-shikuese, Çaj Bimor natyral Gjethe Mëllagë 60g
  • Kariko foton në galerinë-shikuese, Çaj Bimor natyral Gjethe Mëllagë 60g

Çaj Bimor natyral Gjethe Mëllagë 60g

Shitësi
GENUINE Albanian FineFoods
Çmimi normal
SFr. 8.70
Çmim special
SFr. 8.70
Çmimi normal
I mbaruar
Çmim për copë
pro 
inkl. TVSH plus kostot e transportit

Çaj Bimor Natyral Gjethe Mëllage                                                          Malva Sylvestris L. Folia

Artikel Nr.: 1301 

Origjina: Kosovë

Disponibiliteti: Në magazinë

Përbërësit: 100% gjethe Mellage natyrale të cilësisë më të mirë dhe të përzgjedhur. Të mbledhura me dorë, të zgjedhura me mjeshtëri dhe kujdes, të thara butësisht dhe në fund të paketuara me shumë dashuri dhe pasion ekskluzivisht për Ty nga prodhuesi Agro Shqiponja në Malishevë, Kosovë.

Transporti CH: pa pagesë për porosi me shumë mbi CHF 50.00       Pa sasi minimale porosie.

Vantazhet e çajrave bimorë natyralë të GENUINE:

• Gamë ekskluzive të çajrave
• Të një cilësie shumë të lartë dhe të seleksionuar
• Të përpunuar me dorë
• Nga vjelja e freskët 2021
• Produkt 100% natyral
• Pa asnjë aditiv, konservues dhe aromë

Mirë se vjen në botën e çajit të GENUINE!

Trajtoje veten mirë me një pushim të vogel duke shijuar këtë çaj të shijshëm bimor me gjethe të Mëllagës

Përdorimi i mëllagës në zonat rurale ka një traditë shekullore. Me kalimin e kohës, banorët e këtyre zonave kanë zbuluar gjithçka ushqyese që ofron natyra bujare e Kosovës dhe Shqipërisë. Një nga produktet e mrekullueshme që ofron natyra shqiptare është padyshim mëllaga që rritet në çdo cep të vëndit. Duhet të pranojmë që Mëllaga nuk vlerësohet sa duhet në vendin tonë. Ajo i përket familjes botanike Malvaceae, e cila përfshin gjithashtu bamjet dhe trëndafilin e egër. Të gjitha këto produkte kanë të njëjtat vlera dhe ofrojnë përfitime të mrekullueshme për organizmin. 

Mëllaga njihet më shumë si një bimë mjekësore e egër në Shqipëri dhe Kosovë, por kohët e fundit po kultivohet me sukses. Në Shqipëri dhe në Kosovë kjo bimë e mrekullueshme përdoret shumë në kuzhinë. Shpesh trajtohet dhe vlerësohet më mirë se spinaqi. Gjethet e mëllagës mund të hahen të freskëta. Ato përmbajnë vitaminë C, kalium, flavonoide, acid kafeik, acid klorogjenik dhe mucilage. Kjo bimë e mrekullueshme karakterizohet nga shija e saj e këndshme dhe toleranca e mirë. Në kuzhinë ajo përdoret në të gjitha gatimet e shijshme si: sallate, gatim me vezë (p.sh. omelet), supë perimesh etj. Por mund të prisni një figurë dhe një efekt të mrekullueshëm edhe nga gjethet e Mëllagës nëse i përdorni ato për një çaj të shijshëm bimor. Gjethet, lulet dhe rrënjët e mëllagës përmbajnë asparagus, flavonoidë, tanine dhe sakarozë. 

Përgatitja:

Hidh ujë të valuar mbi 1-2 lugë çaji gjethe të thara mëllage dhe lëre infuzionin të qëndrojë i mbuluar për 5-10 minuta. Kaloje më pas atë në një kullojëse çaji dhe pije atë të pa ëmbëlsuar të ngrohtë ose të ftohtë. Në varësi të shijes tënde, infuzionin mund ta ëmbëlsosh me pak mjaltë pylli ose sheqer. Për një aromë më intense mund ta aromatizosh atë me ndonjë gjethe të freskët melise, mente, rozmarine apo borziloku. Nëse dëshiron ti japësh edhe një notë të thartë çajit të shijshëm bimor natyral të mëllagës, mund të shtosh ndonjë fetë limoni/portokalli/limete organike. Nëse e përzien me fruta të egra të thara të pyllit Molle e egerAroniaDardhe e egerFrut MurriziBoroniceDellinje e zeze e egerFrut ShtoguFrut trendafili te eger, manaferra, mjedra, dredhëza do ta bësh kët çaj thjesht një pije të parezistueshme!

Shija:

Gjethet e thara të Mëllagës kanë një aromë dhe shije të butë dhe pak të tharët.

Ndjeje forcën e natyrës së Kosovës!