Frauenmantel Bergkräutertee / Wilder Frauenmantel, Tee-Welt von Genuine, Tees, Teeliebhaber, Tee Onlineshop Pratteln, Exklusive natürliche Früchtetees
Frauenmantel Bergkräutertee / Wilder Frauenmantel, Tee-Welt von Genuine, Tees, Teeliebhaber, Tee Onlineshop Pratteln, Exklusive natürliche Früchtetees
Frauenmantel Bergkräutertee / Wilder Frauenmantel, Tee-Welt von Genuine, Tees, Teeliebhaber, Tee Onlineshop Pratteln, Exklusive natürliche Früchtetees
Frauenmantel Bergkräutertee / Wilder Frauenmantel, Tee-Welt von Genuine, Tees, Teeliebhaber, Tee Onlineshop Pratteln, Exklusive natürliche Früchtetees
Çaj Bimor Gjethe Alkemilë e zakonshme
Çaj Bimor Gjethe Alkemilë e zakonshme
Çaj Bimor Gjethe Alkemilë e zakonshme
Çaj Bimor Gjethe Alkemilë e zakonshme
 • Kariko foton në galerinë-shikuese, Frauenmantel Bergkräutertee / Wilder Frauenmantel, Tee-Welt von Genuine, Tees, Teeliebhaber, Tee Onlineshop Pratteln, Exklusive natürliche Früchtetees
 • Kariko foton në galerinë-shikuese, Frauenmantel Bergkräutertee / Wilder Frauenmantel, Tee-Welt von Genuine, Tees, Teeliebhaber, Tee Onlineshop Pratteln, Exklusive natürliche Früchtetees
 • Kariko foton në galerinë-shikuese, Frauenmantel Bergkräutertee / Wilder Frauenmantel, Tee-Welt von Genuine, Tees, Teeliebhaber, Tee Onlineshop Pratteln, Exklusive natürliche Früchtetees
 • Kariko foton në galerinë-shikuese, Frauenmantel Bergkräutertee / Wilder Frauenmantel, Tee-Welt von Genuine, Tees, Teeliebhaber, Tee Onlineshop Pratteln, Exklusive natürliche Früchtetees
 • Kariko foton në galerinë-shikuese, Çaj Bimor Gjethe Alkemilë e zakonshme
 • Kariko foton në galerinë-shikuese, Çaj Bimor Gjethe Alkemilë e zakonshme
 • Kariko foton në galerinë-shikuese, Çaj Bimor Gjethe Alkemilë e zakonshme
 • Kariko foton në galerinë-shikuese, Çaj Bimor Gjethe Alkemilë e zakonshme

Çaj Bimor Gjethe Alkemilë e zakonshme

Shitësi
GENUINE Albanian FineFoods
Çmimi normal
SFr. 7.50
Çmim special
SFr. 7.50
Çmimi normal
SFr. 12.95
I mbaruar
Çmim për copë
pro 
inkl. TVSH plus kostot e transportit

Çaj bimor Alkemila e Zakonshme e egër
Alchemila Vulgaris L. Folia

Artikel Nr.: 51

Origjina: Kosovë

Disponibiliteti: Në Magazinë

Përbërësit: 100% gjethe Alkemila të zakonshme të egra, të cilësisë më të lartë dhe të seleksionuar. Të zgjedhura me dorë, me mjeshtëri dhe kujdes, në Alpet Shqiptare (Bjeshkët e Berishës, Malet e Sharrit, Bjeshkët e Rugovës, Bjeshkët e Nemuna, Jezercë, Budakovë, Mushtisht), të thara butësisht dhe në fund të paketuara me shumë dashuri dhe pasjon ekskluzivisht për Ty nga kompania Agro Shqiponja në Malishevë, Kosovë.

Transporti CH: pa pagesë për porosi me shumë mbi CHF 50.00       Pa sasi minimale porosie.

Vantazhet e çajrave bimor të egër:

 • Sortiment ekskluziv  çajrash
 • Të një cilësie shumë e lartë dhe e seleksionuar
 • Të përpunuar me dorë
 • Nga mbledhja e freskët 2021 e koleksionit të bimëve të egra
 • Produkt 100% natyral
 • Pa asnjë aditiv, konservues apo aromë!

Mirë se vjen në botën e çajit të GENUINE!

Kënaqe veten me një pushim të vogël duke shijuar kët çaj të shijshëm bimor me gjethe Alkemila të zakonshme!

Fakte interesante dhe Gatime:

Në natyrë, alkemila e zakonshme me gjethet e saj të bukura, të rrumbullakëta dhe në formë disku mund të gjendet në livadhe dhe male me lagështi. Pikat e vesës që mund të vërehen në sipërfaqen e gjetheve të alkemilës së zakonshme janë një veçori e veçantë. Nga pikëpamja estetike, kjo bimë e mrekullueshme më duket thjesht magjepsëse. Sa herë e takoj këtë bimë gjatë ecjes në male, ndaloj dhe e shikoj me entuziazëm për minuta të tëra. Alkemila e zakonshme ishte një bimë medicinale e vlerësuar edhe në mesjetë, e cila edhe sot e kësaj dite ka një ndikim pozitiv në shumë zona të trupit. Gjethet e saj përmbajnë tanine, flavonoide, substanca të hidhura, fitosterole, glikozide, saponina dhe oksalat kalciumi. Kjo bimë përmban gjithashtu vitaminë C, magnez, kalcium dhe hekur. Gjethet e thata ose të freskëta janë ideale për një çaj të shijshëm bimor. Infuzionet e çajit të bëra nga gjethet e alkemilës së zakonshme janë shumë të përhapura dhe të dashura kudo. Gjethet e reja dhe të freskëta të alkemilës së zakonshme mund të hahen të gjalla në një sallatë të shijshme. Gjethet e saj përdoren gjithashtu shpesh edhe në supat e shijshme me perime të egra. Kjo bimë përdoret shpesh edhe për pije freskuese verore në ditët e nxehta të vitit. Frutat e freskëta (ose të thata) si molla, dardha, frutat e pyllit mund të përzihen shumë mirë me çajin e alkemilës së zakonshme. Infuzioni i alkemilës i freskët, perfitohet duke i zirë pak gjethet me ujë, pastaj lehet te frohet në frigorifer dhe ëmbëlsohet me sheqer në varësi të shijes tuaj dhe në fund pasurohet me copa frutash të freskëta dhe kubetë akulli.

Përgatitja: 

Hidh ujë të valuar mbi 1-2 lugë çaji me gjethe të thara të alkemilës së zakonshme dhe lëreni të qëndrojë për 5-10 minuta. Më pas kullojeni dhe në varësi të shijes tënde ëmbëlsoje me mjaltë pylli ose sheqer. Bima e tharë mund të përzihet edhe me bimë të tjera, p.sh Lule Barpezmi,  MeliseMenteSherebeleTymjanRozmarinLule Balsami. Për me shumë aromë mund ti shtosh edhe disa gjethe melise, mente ose borzilok të freskët. Nëse preferon një notë të thartë, mund ti shtosh çajit edhe disa feta limoni/portokalli/limete organike. Në kombinim me fruta të tjera të thata të pyllit si Molle e egerAronia, Dardhe e egerBoroniceFrut MurriziDellinje e zeze e egerFrut ShtoguFrut trendafili te eger do realizosh nje pije thjesht të parezistueshme!

Shija: 

Çaji bimor me gjethet e alkemilës së zakonshme të egër ka një shije të mirë, të këndshme si dhe ka një notë të lehtë të thartë dhe lehtësisht të hidhur.

Ndjeje fuqinë e natyrës së Kosovës!